• O PRZEDSZKOLU

      • Statut

      • Załącznik nr 1
        do Uchwały nr 7/2020
        Rady Pedagogicznej
        Przedszkola Integracyjnego
        w Mysłowicach
        z dnia 26 sierpnia 2020 r.




         

        STATUT
        PRZEDSZKOLA INTEGRACYJNEGO
        W MYSŁOWICACH

        (tekst jednolity)


         




        Podstawa prawna:

        1. Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe (Dz. U. z 2017 r., poz. 59 i 949);
        2. Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. - Przepisy wprowadzające prawo oświatowe (Dz. U. z 2017 r., poz. 60 z późn. zm.);
        3. Ustawa z dnia 7 września 1991 o systemie oświaty (Dz. U. z 2020 r. poz. 1327);
        4. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 lutego 2017 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz podstawy programowej kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej, w tym dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym, kształcenia ogólnego dla branżowej szkoły I stopnia, kształcenia ogólnego dla szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy oraz kształcenia ogólnego dla szkoły policealnej (Dz. U. z 2017 r., poz. 356 z późn. zm.);
        5. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 28 lutego 2019 r. w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli (Dz. U. z 2019 r., poz. 502);
        6. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 9 sierpnia 2017 r. w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie i zagrożonych niedostosowaniem społecznym (t. j. Dz. U. z 2020 r., poz. 1309);
        7. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 9 sierpnia 2017 r. w sprawie zasad organizacji i udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach (t. j. Dz. U. z 2020 r., poz. 1280).

        I. NAZWA I RODZAJ PRZEDSZKOLA ORAZ ORGAN PROWADZĄCY


        § 1

        1. Przedszkole nosi nazwę: Przedszkole Integracyjne w Mysłowicach.
        2. Przedszkole Integracyjne w Mysłowicach, zwane dalej „przedszkolem”, jest publicznym przedszkolem w rozumieniu ustawy Prawo oświatowe.
        3. Siedziba przedszkola znajduje się w Mysłowicach, przy ul. Portowej 11a.
        4. Na pieczątce przedszkola używana jest pełna nazwa wraz z dodatkowymi informacjami:

        Przedszkole Integracyjne
        w Mysłowicach
        41- 400 Mysłowice ul. Portowa 11a
        tel. 32 222 28 23

        5. Organem prowadzącym przedszkole jest Miasto Mysłowice z siedzibą przy
        ul. Powstańców 1.
        6. Organem sprawującym nadzór pedagogiczny nad przedszkolem jest Śląski Kurator Oświaty.
        7. Przedszkole jest jednostką budżetową Miasta Mysłowice.
        8. Dyrektor przedszkola jest trwałym zarządcą budynku.

        § 2

        1. Przedszkolu nadaje imię organ prowadzący na wniosek rady przedszkola lub rady pedagogicznej.


        II. CELE I ZADANIA PRZEDSZKOLA ORAZ SPOSÓB ICH REALIZACJI


        § 3

        1. Do podstawowych celów i zadań przedszkola należy:
        1) Wspieranie wielokierunkowej aktywności dziecka, podnoszenie poziomu integracji sensorycznej i umiejętności korzystania z rozwijających się procesów poznawczych oraz wspieranie samodzielnej dziecięcej eksploracji świata, poprzez organizację warunków sprzyjających nabywaniu doświadczeń w fizycznym, emocjonalnym, społecznym i poznawczym obszarze rozwoju a także przez dobór treści adekwatnych do poziomu rozwoju dziecka, jego możliwości percepcyjnych, wyobrażeń i rozumowania, z poszanowaniem indywidualnych potrzeb i zainteresowań.
        2) Tworzenie warunków umożliwiających dzieciom swobodny rozwój, zabawę i odpoczynek w poczuciu bezpieczeństwa, poprzez zapewnienie prawidłowej organizacji warunków sprzyjających nabywaniu przez dzieci doświadczeń oraz pomoc dzieciom rozwijającym się w sposób nieharmonijny, wolniejszy lub przyspieszony, ze szczególnym uwzględnieniem ewentualnych niepełnosprawności.
        3) Wykorzystanie naturalnych sytuacji, pojawiających się w przedszkolu oraz sytuacji zadaniowych do rozwijania potrzeby tworzenia relacji osobowych oraz rozumienia emocji, uczuć własnych i innych ludzi, a także wzmacnianie poczucia wartości, indywidualności, oryginalności dziecka z uwzględnieniem intelektualnych możliwości rozwojowych.
        4) Tworzenie sytuacji sprzyjających rozwojowi nawyków i zachowań prowadzących do samodzielności, dbania o zdrowie, sprawność ruchową i bezpieczeństwo, w tym bezpieczeństwo w ruchu drogowym.
        5) Wykorzystywanie naturalnych sytuacji i tworzenie sytuacji zadaniowych mające na celu przygotowanie dziecka do rozumienia emocji, uczuć własnych i innych ludzi oraz dbanie o zdrowie psychiczne.
        6) Budowanie wrażliwości estetycznej dziecka w odniesieniu do wielu sfer aktywności człowieka: mowy, zachowania, ruchu, środowiska przyrodniczego, ubioru, muzyki, tańca, śpiewu, teatru, plastyki.
        7) Umożliwianie bezpiecznej, samodzielnej eksploracji otaczającej dziecko przyrody, rozwijanie wrażliwości na nią, wprowadzanie do świata wartości i norm odnoszących się do środowiska przyrodniczego.
        8) Tworzenie warunków umożliwiających konstruowanie, majsterkowanie, planowanie i podejmowanie intencjonalnego działania, a także prezentowania wytworów swojej pracy.
        9) Kreowanie sytuacji prowadzących do poznania przez dziecko wartości i norm społecznych, których źródłem jest rodzina, grupa w przedszkolu, inne dorosłe osoby, w tym osoby starsze.
        10) Systematyczne uzupełnianie, za zgodą rodziców, realizowanych treści wychowawczych o nowe zagadnienia, związane ze zmianami zachodzącymi
        w otoczeniu i istotne dla bezpieczeństwa i harmonijnego rozwoju dziecka.
        11) Wspieranie całościowego rozwoju dziecka, prowadzące do osiągnięcia przez nie poziomu umożliwiającego podjęcie nauki w szkole.
        12) Organizowanie zajęć – zgodnie z potrzebami – umożliwiających dziecku poznawanie kultury i języka mniejszości narodowej lub etnicznej lub języka regionalnego.
        13) Tworzenie sytuacji edukacyjnych sprzyjających budowaniu zainteresowania dziecka językiem obcym nowożytnym, chęci poznawania innych kultur.

        § 4

        1. Przedszkole organizuje i udziela pomocy psychologiczno-pedagogicznej swoim wychowankom, ich rodzicom i nauczycielom.
        2. Pomoc ta polega na rozpoznawaniu i zaspokajaniu indywidualnych potrzeb rozwojowych
        i edukacyjnych dziecka i czynników środowiskowych wpływających na jego funkcjonowanie w przedszkolu w celu wspierania potencjału rozwojowego dziecka
        i stwarzania warunków do jego aktywnego i pełnego uczestnictwa w życiu przedszkola oraz w środowisku społecznym.
        3. Szczegółowe zasady organizacji i udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej
        w przedszkolu regulują odrębne przepisy.

        § 5

        1. Przedszkole organizuje kształcenie, wychowanie i opiekę dla dzieci posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.
        2. Przedszkole zapewnia:
        1) realizację zaleceń zawartych w orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego;
        2) warunki do nauki, sprzęt specjalistyczny i środki dydaktyczne, odpowiednie ze względu na indywidualne potrzeby rozwojowe i edukacyjne oraz możliwości psychofizyczne dzieci;
        3) zajęcia specjalistyczne i inne zajęcia odpowiednie ze względu na potrzeby
        i możliwości dzieci, w szczególności zajęcia rewalidacyjne;
        4) integrację dzieci ze środowiskiem rówieśniczym, w tym z dziećmi pełnosprawnymi;
        5) przygotowanie dzieci do samodzielności w życiu dorosłym.
        3. Szczegółowo warunki organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci niepełnosprawnych regulują odrębne przepisy.

        § 6

        1. Do realizacji celów statutowych przedszkole zapewnia możliwość korzystania z:
        1) pomieszczeń do zabaw i zajęć z niezbędnym wyposażeniem,
        2) ogrodu przedszkolnego.


        III. SPOSÓB SPRAWOWANIA OPIEKI


        § 7

        1. Dyrektor przedszkola powierza poszczególne oddziały opiece jednego lub dwu nauczycieli, zależnie od czasu pracy oddziału i realizowanych w nim zadań oraz
        z uwzględnieniem propozycji rodziców dzieci danego oddziału.
        2. Nauczyciele prowadzący zajęcia w danym oddziale tworzą zespół, którego zadaniem jest ustalenie programów, o których mowa w przepisach dotyczących warunków i trybu dopuszczania do użytku przedszkolnego programów nauczania oraz wykazów tych programów.
        § 8

        1. Dla zapewnienia ciągłości i skuteczności pracy wychowawczej i dydaktycznej wskazane jest, aby nauczyciel opiekował się danym oddziałem przez cały okres uczęszczania do przedszkola.
        2. Podczas zajęć programowych za bezpieczeństwo i zdrowie dzieci odpowiedzialny jest nauczyciel prowadzący zajęcia i sprawujący opiekę.
        3. Podczas zajęć poza terenem przedszkola za bezpieczeństwo i zdrowie dzieci odpowiedzialny jest sprawujący opiekę nauczyciel zgodnie z obowiązującymi przepisami.
        4. Podczas wycieczek krajoznawczo – turystycznych za bezpieczeństwo i zdrowie odpowiedzialny jest sprawujący opiekę nauczyciel zgodnie z obowiązującymi przepisami.


        IV. SZCZEGÓŁOWE ZASADY PRZYPROWADZANIA I ODBIERANIA DZIECI Z PRZEDSZKOLA


        § 9

        1. Dziecko powinno być przyprowadzane i odbierane z przedszkola przez rodziców (prawnych opiekunów) lub upoważnione przez nich, na mocy stosownego pisemnego oświadczenia, osoby pełnoletnie zapewniające pełne bezpieczeństwo.
        2. Osoba przyprowadzająca dziecko do przedszkola powinna przygotować je w szatni do pobytu w przedszkolu, a następnie przekazać je nauczycielce lub innemu pracownikowi przedszkola. Od tego momentu odpowiedzialność za bezpieczeństwo dziecka ponosi nauczyciel.
        3. Dzieci powinny być przyprowadzane i odbierane z przedszkola w godzinach uzgodnionych przez rodziców z dyrektorem oraz zawartych w podpisanej umowie cywilno-prawnej.
        4. Rodzice zobowiązani są do punktualnego przyprowadzania i odbierania dziecka z przedszkola oraz do terminowego uiszczania opłat związanych z pobytem dziecka w przedszkolu.
        5. Osoba odbierająca dziecko z przedszkola powinna zgłosić to nauczycielce. Od tego momentu ponosi ona pełną odpowiedzialność za bezpieczeństwo dziecka.

        § 10

        1. Do przedszkola nie są przyjmowane dzieci chore. W sytuacji infekcji, chorób skórnych, zakaźnych dziecko ponownie zaczyna uczęszczać do przedszkola dopiero po całkowitym wyleczeniu.
        2. W sytuacji ewidentnie widocznej infekcji, nauczyciel ma prawo nie przyjąć danego dziecka oraz wymagać zaświadczenia lekarskiego o stanie zdrowia dziecka lub drogą telefoniczną zażądać natychmiastowego odbioru dziecka przez rodzica lub osobę do tego upoważnioną.
        3. W przypadku zachorowania dziecka w czasie pobytu w przedszkolu, rodzice zobowiązani są do niezwłocznego odebrania go. W przedszkolu nie można podawać dziecku żadnych leków.

        § 11

        1. W sytuacji podejrzenia występowania wszawicy u dziecka, wskazany przez dyrektora nauczyciel przedszkola ma prawo do sprawdzenia stanu czystości skóry głowy.
        2. W sytuacji stwierdzenia wszawicy, nauczyciel ma prawo odmówić przyjęcia danego dziecka lub drogą telefoniczną zażądać natychmiastowego odbioru dziecka przez rodzica lub osobę do tego upoważnioną.

        § 12

        1. Przedszkole może odmówić wydania dziecka w przypadku, gdy stan osoby zamierzającej odebrać dziecko będzie wskazywał, że nie jest ona w stanie zapewnić dziecku pełnego bezpieczeństwa (np. jest w stanie upojenia alkoholowego lub narkotykowego).
        2. O przypadku każdej odmowy wydania dziecka z przedszkola powinien być każdorazowo powiadomiony dyrektor przedszkola, który podejmuje czynności zmierzające do nawiązania kontaktu z rodzicami (opiekunami prawnymi) dziecka.
        3. Jeżeli dziecko nie zostanie odebrane z przedszkola w godzinach jego otwarcia, nauczyciel ma obowiązek powiadomić o tym telefonicznie rodziców (prawnych opiekunów) dziecka.
        4. W przypadku, gdy pod zawartymi w karcie zapisu numerami telefonów nie można uzyskać informacji o miejscu pobytu rodziców, nauczycielka oczekuje z dzieckiem
        w przedszkolu przez jedną godzinę. Po upływie tego czasu powiadamia o tym zdarzeniu najbliższy komisariat policji.


        V. FORMY WSPÓŁDZIAŁANIA I CZĘSTOTLIWOŚĆ KONTAKTÓW Z RODZICAMI

        § 13

        1. Przedszkole prowadzi stałą współpracę z rodzicami (prawnymi opiekunami) wychowanków.
        2. Formy współdziałania z rodzicami są następujące:
        1) wiadomości zamieszczane na tablicy informacyjnej;
        2) zebranie organizacyjne;
        3) konsultacje z rodzicami;
        4) rozmowy indywidualne;
        5) stała aktualizacja strony internetowej przedszkola;
        6) spotkania integracyjne - pikniki, festyny;
        7) akcje charytatywne;
        8) zajęcia otwarte;
        9) kultywowanie tradycji rodzinnych – uroczystości przedszkolne.
        3. Częstotliwość kontaktów z rodzicami:
        1) zebranie organizacyjne – jeden raz w roku;
        2) konsultacje z rodzicami/opiekunami prawnymi – dwa razy w roku.
        4. Pozostałe formy współdziałania z rodzicami realizowane są na bieżąco przez cały okres trwania roku szkolnego.


        VI. ORGANY PRZEDSZKOLA


        § 14

        1. Organami przedszkola są:
        1) dyrektor przedszkola,
        2) rada pedagogiczna,
        3) rada rodziców.
        2. Organy, o których mowa w ust. 1 działają w oparciu o uchwalone przez siebie regulaminy, które nie mogą być sprzeczne ze statutem przedszkola.
        3. Organy przedszkola współdziałają ze sobą poprzez:
        1) podejmowanie decyzji w granicach swoich kompetencji,
        2) wspólne rozwiązywanie sytuacji konfliktowych wewnątrz przedszkola,
        3) zapewnienie bieżącej wymiany informacji pomiędzy sobą o podejmowanych i planowanych działaniach lub decyzjach.
        4. Spory pomiędzy wszystkimi organami przedszkola rozstrzygane są na drodze ugody.
        5. Jeśli ugoda nie zostaje osiągnięta, to spory pomiędzy radą rodziców i radą pedagogiczną rozstrzyga ostatecznie dyrektor przedszkola, zaś spory pomiędzy dyrektorem przedszkola a innymi organami przedszkola rozstrzyga, w zależności od przedmiotu sporu, organ prowadzący lub organ sprawujący nadzór pedagogiczny.

        § 15

        1. Dyrektor przedszkola w szczególności:
        1) sprawuje nadzór pedagogiczny,
        2) odpowiedzialny jest za dydaktyczny i wychowawczy poziom przedszkola,
        3) sprawuje opiekę nad uczniami oraz stwarza warunki harmonijnego rozwoju psychofizycznego poprzez aktywne działania pro zdrowotne,
        4) realizuje uchwały rady pedagogicznej i rady rodziców podjęte w ramach ich kompetencji stanowiących,
        5) tworzy warunki do rozwijania i samodzielnej pracy wychowanków,
        zapewnia pomoc nauczycielom w realizacji ich doskonalenia zawodowego,
        6) dysponuje budżetem przedszkola zgodnie z planem finansowym zatwierdzonym na dany rok kalendarzowy,
        7) wnioskuje o zmiany w planie finansowym przedszkola,
        8) organizuje działalność gospodarczą przedszkola,
        9) ponosi odpowiedzialność za prawidłowe wykorzystywanie środków finansowych przedszkola oraz powierzony majątek,
        10) prowadzi w sposób prawidłowy dokumentację dotyczącą działalności dydaktyczno – wychowawczej, administracyjnej, gospodarczej i finansowej,
        11) jest kierownikiem zakładu dla zatrudnionych w przedszkolu nauczycieli i innych pracowników przedszkola nie będących nauczycielami,
        12) decyduje w sprawach zatrudniania i zwalniania nauczycieli i innych pracowników przedszkola,
        13) dokonuje oceny pracy nauczyciela, dokonuje oceny dorobku zawodowego, decyduje o przyznawaniu nagród oraz wymierzaniu kar porządkowych,
        14) występuje z wnioskami, po zasięgnięciu opinii rady pedagogicznej, w sprawie odznaczeń, nagród i innych wyróżnień dla nauczycieli i innych pracowników przedszkola, w wykonywaniu swoich zadań współpracuje z radą pedagogiczną oraz radą rodziców,
        15) wykonuje inne zadania wynikające z przepisów szczegółowych.

        § 16

        1. Rada pedagogiczna przedszkola:
        1) jest kolegialnym organem przedszkola w zakresie realizacji zadań dotyczących kształcenia, wychowania i opieki. W skład rady pedagogicznej wchodzą: dyrektor przedszkola i wszyscy nauczyciele w nim zatrudnieni;
        2) ustala regulamin swojej działalności;
        3) podejmuje uchwały zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy członków. Uchwały rady powinny mieć charakter aktu prawnego;
        4) posiedzenia rady pedagogicznej są protokołowane. W zebraniach rady pedagogicznej mogą również brać udział, z głosem doradczym, osoby zapraszane przez jej przewodniczącego za zgodą lub na wniosek rady pedagogicznej, w tym przedstawiciele stowarzyszeń i innych organizacji, w szczególności organizacji harcerskich, których celem statutowym jest działalność wychowawcza lub rozszerzanie i wzbogacanie form działalności dydaktycznej, wychowawczej
        i opiekuńczej przedszkola.
        5) do kompetencji stanowiących rady pedagogicznej przedszkola należy:
        a) zatwierdzanie planów pracy przedszkola,
        b) podejmowanie uchwał w sprawie eksperymentów pedagogicznych przedszkolu, po zaopiniowaniu ich projektów przez radę rodziców,
        c) ustalenie organizacji doskonalenia zawodowego nauczycieli przedszkola,
        d) podejmowanie uchwał w sprawach skreślenia dziecka z listy wychowanków przedszkola,
        e) ustalanie sposobu wykorzystania wyników nadzoru pedagogicznego w celu doskonalenia pracy przedszkola.
        6) rada pedagogiczna przedszkola opiniuje w szczególności:
        a) organizację pracy przedszkola, w tym ramowy rozkład dnia,
        b) wnioski dyrektora o przyznanie nauczycielom odznaczeń, nagród i innych wyróżnień,
        c) propozycje dyrektora przedszkola w sprawach przydziału nauczycielom stałych prac i zajęć w ramach wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatkowo płatnych zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych,
        d) projekt planu finansowego przedszkola.
        7) rada pedagogiczna przedszkola może występować z wnioskiem o odwołanie nauczyciela ze stanowiska dyrektora lub innego stanowiska kierowniczego w przedszkolu.
        8) rada pedagogiczna przedszkola wykonuje zadania rady przedszkola jeżeli ta nie została powołana.
        9) osoby biorące udział w zabraniu rady pedagogicznej są obowiązane do nieujawniania spraw poruszanych na zebraniu rady pedagogicznej, które mogą naruszać dobra osobiste wychowanków lub ich rodziców, a także nauczycieli i innych pracowników przedszkola.

        § 17

        1. Rada rodziców przedszkola:
        1) w przedszkolu działa rada rodziców stanowiąca reprezentację rodziców dzieci uczęszczających do przedszkola. Zasady tworzenia rady rodziców uchwala ogół rodziców.
        2) rada rodziców pracuje na podstawie opracowanego przez siebie regulaminu swojej działalności.
        3) rada rodziców:
        a) współuczestniczy w programowaniu pracy przedszkola, a także w planowaniu wydatków przedszkola,
        b) organizuje działalność mającą na celu podnoszenie świadomości pedagogicznej w rodzinie, przedszkolu i środowisku,
        c) udziela pomocy, wspiera wszystkie pozostałe organy przedszkola w ich działalności,
        d) podejmuje działalność mającą na celu pozyskiwanie dodatkowych środków finansowych dla przedszkola,
        e) występuje do rady pedagogicznej, dyrektora przedszkola, organu prowadzącego
        i organu sprawującego nadzór pedagogiczny z wnioskami i opiniami dotyczącymi wszystkich spraw przedszkola,


        VII. CZAS PRACY I ORGANIZACJA PRACY PRZEDSZKOLA


        § 18

        1. Przedszkole funkcjonuje przez cały rok szkolny, z wyjątkiem przerw ustalonych przez organ prowadzący przedszkole, na wspólny wniosek dyrektora przedszkola i rady rodziców.
        2. Szczegółową organizację wychowania, nauczania i opieki w danym roku szkolnym określa arkusz organizacyjny przedszkola opracowany przez dyrektora.
        3. W arkuszu organizacyjnym określa się w szczególności:
        1) liczbę oddziałów,
        2) liczbę dzieci w poszczególnych oddziałach,
        3) tygodniowy wymiar zajęć religii, o ile zajęcia takie są prowadzone,
        4) czas pracy przedszkola oraz poszczególnych oddziałów,
        5) liczbę pracowników ogółem, w tym pracowników zajmujących stanowiska kierownicze,
        6) liczbę nauczycieli, w tym nauczycieli zajmujących stanowiska kierownicze, wraz
        z informacją o ich stopniu awansu zawodowego i kwalifikacjach oraz liczbę godzin zajęć prowadzonych przez tych nauczycieli,
        7) liczbę pracowników administracji i obsługi,
        8) ogólną liczbę godzin finansowanych ze środków przydzielonych przez organ prowadzący przedszkole.
        4. Dyrektor przekazuje arkusz organizacji przedszkola, zaopiniowany przez zakładowe organizacje związkowe, w terminie do dnia 21 kwietnia danego roku organowi prowadzącemu przedszkole.
        5. Organ prowadzący przedszkole w terminie do 29 maja danego roku, po uzyskaniu opinii organu sprawującego nadzór pedagogiczny, zatwierdza arkusz organizacyjny.
        6. Podstawą gospodarki finansowej przedszkola jest plan finansowy, którego projekt przygotowuje dyrektor placówki.

        § 19

        1. Rekrutacja dzieci do przedszkola odbywa się w oparciu o Ustawę - Prawo oświatowe.
        2. Do oddziałów integracyjnych przyjmowane są, na wniosek rodziców:
        1) dzieci posiadające orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, wydane przez zespół orzekający działający w publicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej,
        w tym poradni specjalistycznej,
        2) dzieci pełnosprawne, na warunkach określonych w ust. 1.
        3. Do przedszkola przyjmowane są dzieci o takim rodzaju i stopniu niepełnosprawności, które umożliwiałyby pełną integrację z dziećmi zdrowymi na zasadzie obustronnej korzyści.
        4. Dyrektor może skreślić dziecko z listy wychowanków przedszkola w przypadku, gdy:
        1) Rodzice uporczywie uchylają się od wykonywania obowiązków względem przedszkola, szczególnie tych dotyczących zdrowia i higieny dziecka,
        a zagrażających innym dzieciom.
        2) Dziecko jest nieobecne w przedszkolu przez co najmniej jeden miesiąc bez wcześniejszego zgłoszenia bądź usprawiedliwienia.
        5. Dyrektor może odmówić rodzicom pobytu i opieki nad dzieckiem na zajęciach wykraczających poza podstawy programowe oraz innych świadczeń udzielanych przez przedszkole w przypadku, gdy rodzice (prawni opiekunowie) uchylają się od związanej z tym odpłatności.

        § 20

        1. Organizację pracy przedszkola określa ramowy rozkład dnia ustalony przez dyrektora na wniosek rady pedagogicznej, z uwzględnieniem zasad ochrony zdrowia i higieny nauczania, wychowania i opieki, potrzeb, zainteresowań i uzdolnień dzieci, rodzaju niepełnosprawności dzieci oraz oczekiwań rodziców.
        2. Na podstawie ramowego rozkładu dnia nauczyciel lub nauczyciele, którym powierzono opiekę nad danym oddziałem, ustalają dla tego oddziału szczegółowy rozkład dnia, z uwzględnieniem potrzeb i zainteresowań dzieci.

        § 21

        1. Podstawową jednostką organizacyjną przedszkola jest oddział obejmujący dzieci w zbliżonym wieku, z uwzględnieniem ich potrzeb, zainteresowań, uzdolnień, rodzaju i stopnia niesprawności.
        2. Liczba dzieci w oddziale integracyjnym wynosi nie więcej niż 20, w tym nie więcej niż 5 dzieci niepełnosprawnych.
        3. Doboru dzieci do oddziału integracyjnego dokonuje dyrektor przedszkola za zgodą ich rodziców, z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych dzieci, w tym dzieci niepełnosprawnych.
        4. Za zgodą organu prowadzącego przedszkole liczba dzieci niepełnosprawnych w oddziale przedszkola może być wyższa niż określona w ust. 2, jeżeli dziecko uczęszczające do tego oddziału uzyska orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane z uwagi na niepełnosprawność w trakcie roku szkolnego.

        § 22

        1. Praca wychowawczo – dydaktyczna i opiekuńcza prowadzona jest w oparciu o podstawę programową wychowania przedszkolnego.
        2. Dyrektor przedszkola, po zasięgnięciu opinii rady pedagogicznej, dopuszcza do użytku
        w danym przedszkolu, przedstawione przez nauczycieli programy wychowania przedszkolnego, które tworzą zestaw programów wychowania przedszkolnego.
        3. Godzina prowadzonych przez nauczyciela zajęć nauczania, wychowania i opieki
        w przedszkolu trwa 60 minut.
        4. Czas prowadzonych w przedszkolu zajęć powinien być dostosowany do możliwości rozwojowych dzieci, z tym, że czas prowadzonych w przedszkolu zajęć religii i zajęć rewalidacyjnych powinien wynosić:
        1) z dziećmi w wieku 3 – 4 lat – około 15 minut,
        2) z dziećmi w wieku 5 – 6 lat – około 30 minut.
        5. Sposób dokumentowania zajęć prowadzonych w przedszkolu określają odrębne przepisy.

        § 23

        1. Przedszkole, za zgodą organu prowadzącego, organizuje wczesne wspomaganie rozwoju dziecka.
        2. Zespół wczesnego wspomagania rozwoju dziecka jest powoływany przez dyrektora przedszkola.
        3. W skład zespołu, o którym mowa w ust. 2 wchodzą osoby posiadające przygotowanie do pracy z małymi dziećmi o zaburzonym rozwoju psychoruchowym:
        1) pedagog posiadający kwalifikacje odpowiednie do rodzaju niepełnosprawności dziecka;
        2) psycholog;
        3) logopeda;
        4) inni specjaliści – w zależności od potrzeb dziecka i jego rodziny.
        4. Do zadań zespołu wczesnego wspomagania rozwoju należy w szczególności:
        1) ustalenie, na podstawie diagnozy poziomu funkcjonowania dziecka zawartej w opinii o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, kierunków i harmonogramu działań podejmowanych w zakresie wczesnego wspomagania i wsparcia rodziny dziecka;
        2) nawiązanie współpracy z:
        a) przedszkolem, do którego uczęszcza dziecko, lub innymi podmiotami, w których dziecko jest objęte oddziaływaniem terapeutycznym;
        b) podmiotem leczniczym w celu zdiagnozowania potrzeb dziecka wynikających
        z jego niepełnosprawności, zapewnienia mu wsparcia medyczno-rehabilitacyjnego i zalecanych wyrobów medycznych oraz porad i konsultacji;
        c) ośrodkiem pomocy społecznej, w celu zapewnienia dziecku i jego rodzinie pomocy, stosownie do ich potrzeb.
        3) opracowanie i realizowanie z dzieckiem i jego rodziną indywidualnego programu wczesnego wspomagania, z uwzględnieniem działań wspomagających rodzinę dziecka w zakresie realizacji programu oraz koordynowania działań osób prowadzących zajęcia z dzieckiem;
        4) ocenianie postępów oraz trudności w funkcjonowaniu dziecka
        5) analizowanie skuteczności pomocy udzielanej dziecku i jego rodzinie, wprowadzanie zmian w indywidualnym programie wczesnego wspomagania, stosownie do potrzeb dziecka i jego rodziny, oraz planowanie dalszych działań w zakresie wczesnego wspomagania.
        5. Pracę zespołu koordynuje dyrektor przedszkola lub upoważniony przez niego nauczyciel.
        6. Zespół szczegółowo dokumentuje działania prowadzone w ramach programu, w tym prowadzi arkusz obserwacji dziecka, który zawiera:
        1) imię i nazwisko dziecka;
        2) numer opinii o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka oraz datę jej wydania;
        3) ocenę sprawności dziecka w zakresie: motoryki dużej, motoryki małej, percepcji, komunikacji, rozwoju emocjonalnego i zachowania;
        4) ocenę postępów oraz trudności w funkcjonowaniu dziecka;
        5) informacje dotyczące poszczególnych zajęć realizowanych w ramach wczesnego wspomagania.
        7. Program wczesnego wspomagania rozwoju określa w szczególności:
        1) sposób realizacji celów rozwojowych ukierunkowanych na poprawę funkcjonowania dziecka, wzmacnianie jego uczestnictwa w życiu społecznym i przygotowanie do nauki w szkole;
        2) wsparcie rodziny dziecka w zakresie realizacji programu;
        3) w zależności od potrzeb – zakres współpracy, o której mowa w art. 23 ust. 4 pkt. 2 niniejszego statutu;
        4) sposób oceny postępów dziecka.
        8. Zajęcia w ramach wczesnego wspomagania organizuje się w wymiarze od 4 do 8 godzin w miesiącu.
        9. Miesięczny wymiar godzin zajęć ustala dyrektor przedszkola, w zależności od możliwości psychofizycznych i potrzeb dziecka określonych przez zespół.
        10. Zajęcia w ramach wczesnego wspomagania prowadzone są indywidualnie z dzieckiem
        i jego rodziną.
        11. W celu rozwijania kompetencji społecznych i komunikacyjnych zajęcia te mogą być prowadzone w grupie, z udziałem rodzin dzieci. Liczba dzieci nie może przekraczać 3.
        12. Zespół współpracuje z rodziną dziecka w szczególności przez:
        1) udzielanie pomocy w zakresie kształtowania postaw i zachowań pożądanych w kontaktach z dzieckiem: wzmacnianie więzi emocjonalnej pomiędzy rodzicami i dzieckiem, rozpoznawanie zachowań dziecka i utrwalanie właściwych reakcji na te zachowania;
        2) udzielanie instruktażu i porad oraz prowadzenie konsultacji w zakresie pracy z dzieckiem;
        3) identyfikowanie i eliminowanie barier i ograniczeń w środowisku utrudniających funkcjonowanie dziecka oraz pomoc w przystosowaniu warunków w środowisku domowym do potrzeb dziecka oraz w pozyskaniu i wykorzystaniu w pracy z dzieckiem odpowiednich środków dydaktycznych i niezbędnego sprzętu.

        § 24

        1. Dla dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych przedszkole może organizować zajęcia specjalistyczne (logopedyczne, rewalidacyjne, korekcyjno-kompensacyjne i inne – wg potrzeb wychowanków).
        2. W przedszkolu, we wszystkich grupach wiekowych, organizuje się na życzenie rodziców (opiekunów prawnych) naukę religii.


        VIII. ZASADY ODPŁATNOŚCI ZA POBYT DZIECI W PRZEDSZKOLU I KORZYSTANIE Z WYŻYWIENIA


        § 25

        1. Zasady odpłatności za świadczenia udzielane przez przedszkole określa organ prowadzący.
        2. Zasady odpłatności za świadczenia udzielane przez przedszkole są następujące:
        1) usługi świadczone przez przedszkole dzieciom w wieku do lat 5 w zakresie realizacji podstawy programowej wychowania przedszkolnego są bezpłatne w wymiarze pięciu godzin dziennie od godziny 800 do godziny 1300.
        2) za każdą zadeklarowaną przez rodzica (opiekuna prawnego) godzinę pobytu dziecka do lat 5 w przedszkolu przekraczającą wymiar, o którym mowa w punkcie 1, odpłatność wynosi 1 złoty.
        3) zwolnieniu całkowitemu podlegają:
        a) dzieci posiadające orzeczenie o niepełnosprawności,
        b) rodziny, które posiadają troje i więcej dzieci w przedszkolu.
        1. Usługi wykraczające poza podstawę programową wychowania przedszkolnego mają charakter zajęć opiekuńczo-wychowawczych.
        2. Opłatę rozlicza się zgodnie z faktycznym pobytem dziecka w przedszkolu na podstawie elektronicznego systemu ewidencji czasu pobytu w przedszkolu.

        § 26

        1. W przedszkolu organizowane jest żywienie, z którego mogą korzystać dzieci uczęszczające do przedszkola i jego pracownicy.
        2. Posiłki w przedszkolu wydawane są w godzinach ustalonych przez dyrektora i zawartych w ramowym rozkładzie dnia w przedszkolu, w czasie trwania rocznych zajęć dydaktyczno-wychowawczych.
        3. Korzystanie z posiłków jest odpłatne.
        4. Opłatę za korzystanie przez wychowanka z posiłku w przedszkolu ustala się w wysokości kosztów produktów wykorzystanych do przygotowania posiłku.
        5. Wysokość tej opłaty określona jest każdorazowo w załączniku do Zarządzeń Prezydenta Miasta Mysłowice w sprawie zasad korzystania ze stołówek szkolnych w placówkach oświatowych, dla których organem prowadzącym jest Miasto Mysłowice.
        6. Pracownicy korzystający z posiłków w przedszkolu ponoszą pełne koszty uwzględniające koszty wykorzystanych produktów oraz koszty utrzymania stołówki, w tym koszty wynagrodzeń i pochodnych pracowników zatrudnionych w pionie kuchennym.
        7. Wysokość opłaty za posiłek dla pracownika ustala zarządzeniem wewnętrznym dyrektor przedszkola na podstawie kalkulacji uwzględniającej koszty poniesione od stycznia do czerwca, o których mowa w ust. 10.
        8. Pracownik przedszkola korzystający z wyżywienia dokonuje stosownej opłaty na podstawie faktury wystawionej przez przedszkole.

        § 27

        1. Opłaty za wyżywienie i świadczenia opiekuńczo-wychowawcze wykraczające poza godziny 800 - 1300 wnosi się za dany miesiąc do dnia 15-tego tego miesiąca.
        2. Opłata za stawkę żywieniową wychowanka przedszkola podlega zwrotowi licząc za każdy dzień nieobecności dziecka w przedszkolu.
        3. Pracownik korzystający z wyżywienia w przedszkolu swoją rezygnację z posiłku winien zgłosić intendentowi osobiście lub telefonicznie najpóźniej w dniu nieobecności do godziny 830.
        4. Opłata za wyżywienie pracownika podlega zwrotowi za każdy dzień nieobecności.
        5. Opłaty podlegające zwrotowi rozliczane będą w następnym okresie rozliczeniowym (miesiącu przypadającym po okresie nieobecności w przedszkolu) poprzez pomniejszenie opłat bieżących, a jeżeli nie jest to możliwe zwracane na konto podane przez rodzica (opiekuna prawnego), pracownika.
        6. W przypadku wnoszenia opłat za posiłki dla wychowanków przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, zasady i terminy dokonywania tych opłat regulują zapisy odrębnych porozumień zawartych pomiędzy przedszkolem a MOPS-em.


        IX. ZADANIA NAUCZYCIELI ORAZ INNYCH PRACOWNIKÓW PRZEDSZKOLA


        § 28

        1. W przedszkolu tworzy się stanowisko wicedyrektora jeżeli: liczy co najmniej
        6 oddziałów, posiada oddziały zlokalizowane w różnych miejscach lub co najmniej
        2 oddziały pracują dłużej niż 10 godzin dziennie.
        2. Jeśli nie zachodzą przesłanki wymienione w ust. 1 to, za zgodą organu prowadzącego, 
w przedszkolu może być utworzone stanowisko wicedyrektora.

        § 29

        1. W przedszkolu zatrudnia się nauczycieli oraz pracowników administracji i obsługi zgodnie z arkuszem organizacji przedszkola.
        2. W przedszkolu zatrudnia się dodatkowo nauczycieli posiadających kwalifikacje z zakresu pedagogiki specjalnej w celu współorganizowania kształcenia integracyjnego,
        z uwzględnieniem realizacji zaleceń zawartych w orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego.
        3. W przedszkolu, dla dzieci posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na niepełnosprawność, za zgodą organu prowadzącego, można dodatkowo zatrudnić pomoc nauczyciela.
        4. Zasady zatrudniania nauczycieli i innych pracowników Przedszkola określają odrębne przepisy.
        5. Kwalifikacje nauczycieli i innych pracowników Przedszkola oraz zasady ich wynagradzania określają odrębne przepisy.

        § 30

        1. Nauczyciel prowadzący pracę dydaktyczną, wychowawczą i opiekuńczą, jest odpowiedzialny za jakość i wyniki tej pracy oraz bezpieczeństwo powierzonych jego opiece dzieci.
        2. Do zadań nauczyciela należy:
        1) systematyczna kontrola miejsca prowadzenia zajęć pod względem bezpieczeństwa i higieny pracy,
        2) uczestniczenie w szkoleniach w zakresie BHP organizowanych przez przedszkole,
        3) przestrzeganie zapisów niniejszego statutu,
        4) znajomość aktualnych przepisów prawa dotyczących oświaty,
        5) używanie tylko sprawnego sprzętu na zajęciach,
        6) kontrolowanie obecności dzieci i przekazywanie informacji w tym zakresie innym pracownikom (intendent, dyrektor),
        7) przygotowanie się do zajęć dydaktycznych i wychowawczych,
        8) dbanie o poprawność językową dzieci,
        9) podnoszenie kwalifikacji i umiejętności pedagogicznych,
        10) służenie pomocą nauczycielom rozpoczynającym pracę pedagogiczną,
        11) wzbogacenie warsztatu pracy i dbanie o powierzone pomoce i sprzęt,
        12) aktywne uczestnictwo w szkoleniach, posiedzeniach rad pedagogicznych,
        13) stosowanie nowatorskich metod pracy i programów nauczania,
        14) wspomaganie psychofizycznego rozwoju dzieci poprzez wprowadzenie różnorodnych form oddziaływania wychowawczego w ramach zajęć,
        15) współdziałanie z rodzicami (prawnymi opiekunami) w sprawach wychowania i nauczania dzieci,
        16) zapoznawanie rodziców z wymaganiami programowymi stawianymi przed ich dziećmi,
        17) udzielanie rodzicom na bieżąco informacji dotyczących dziecka, jego zachowania i rozwoju,
        18) planowanie i prowadzenie pracy wychowawczo-dydaktycznej oraz odpowiedzialność za jej jakość,
        19) prowadzenie obserwacji pedagogicznych, dokumentowanych w arkuszach obserwacji, mających na celu poznanie i zabezpieczenie potrzeb dzieci,
        20) współpraca ze specjalistami świadczącymi pomoc psychologiczno-pedagogiczną, zdrowotną i inną.

        § 31

        1. Obowiązkiem nauczyciela jest poznanie możliwości, uzdolnień oraz środowiska domowego powierzonych jego opiece dzieci, a nadto wykorzystanie tej wiedzy w pracy wychowawczej-dydaktycznej.
        2. Nauczyciel odpowiada za właściwe prowadzenie dokumentacji wychowawczo – dydaktycznej.
        3. Zadaniem nauczyciela jest ciągła troska o prawidłowy rozwój psychofizyczny wychowanków, a w szczególności:
        1) tworzenie warunków wspomagających rozwój dziecka,
        2) przygotowanie dziecka do życia w rodzinie i społeczeństwie.
        4. Do obowiązków nauczyciela należy:
        1) Monitorowanie rozwoju i dokonywanie analizy stanu gotowości dzieci objętych rocznym przygotowaniem przedszkolnym do podjęcia nauki w szkole (tzw. diagnoza przedszkolna).
        2) Opracowanie i realizowanie indywidualnych programów wspomagania i korygowania rozwoju dziecka w oparciu o wyniki przeprowadzonej diagnozy.
        3) Informowanie rodziców o wynikach diagnozy gotowości szkolnej i w razie potrzeby nawiązanie z nimi współpracy w celu ujednolicenia oddziaływań na dziecko.
        5. Wychowawca w celu realizacji zadań, o których mowa w ust. 3 winien zdiagnozować warunki życia dzieci:
        1) utrzymywać systematyczny i częsty kontakt z innymi nauczycielami prowadzącymi pracę w jego oddziale w celu koordynacji oddziaływań wychowawczych,
        2) współpracować z rodzicami włączając ich do rozwiązywania problemów wychowawczych,
        3) współpracować z poradnią psychologiczno-pedagogiczną, innymi instytucjami świadczącymi poradnictwo i specjalistyczną pomoc dzieciom i rodzicom.

        § 32

        1. Nauczyciele planują i prowadzą pracę wychowawczo – dydaktyczną oraz odpowiadają za jej jakość.
        2. Nauczyciele prowadzą obserwacje pedagogiczne, mające na celu poznanie
        i zabezpieczenie potrzeb rozwojowych dzieci oraz dokumentują je w arkuszach obserwacji.
        3. Nauczyciele współdziałają z rodzicami (prawnymi opiekunami) w sprawach wychowania i kształcenia dzieci.

        § 33

        1. Zadania intendenta:
        1) Pobieranie pieniędzy z MZOPO w formie zasilenia służbowej karty płatniczej i ich terminowe rozliczanie na podstawie faktur i rachunków sprawdzonych i podpisanych przez dyrektora przedszkola,
        2) Prowadzenie kartotek magazynowych, ksiąg inwentarzowych, ewidencji pozaksięgowej, aktualizacja wywieszek inwentarzowych,
        3) Uczestniczenie w pracach komisji kasacyjnych i inwentaryzacyjnych, udział w spisach z natury,
        4) Racjonalne i oszczędne gospodarowanie powierzonymi składnikami majątku przedszkola,
        5) Zaopatrywanie przedszkola w sprzęty, pomoce dydaktyczne, środki czystości, artykuły biurowe, zapewniające właściwy rytm pracy placówki, zgodnie z przepisami Ustawy o zamówieniach publicznych,
        6) Sporządzanie jadłospisów dekadowych zgodnie z zasadami zdrowego żywienia,
        7) Planowanie i organizacja zakupów, wydawanie do kuchni artykułów spożywczych, wpisywanie ich codziennie do dziennika żywieniowego,
        8) Prowadzenie kartoteki magazynu żywnościowego i sporządzanie rozliczeń miesięcznych,
        9) Nadzór nad prawidłowym funkcjonowaniem kuchni (przygotowanie i porcjowanie posiłków zgodnie z normami, oszczędne gospodarowanie produktami spożywczymi, przestrzeganie czystości),
        10) Przestrzeganie stawki żywieniowej i terminów przydatności do spożycia artykułów znajdujących się w magazynie, właściwe ich przechowywanie,
        11) Prowadzenie magazynów, zabezpieczanie ich przed kradzieżą, pożarem, zniszczeniem,
        12) Prowadzenie dokumentacji HACCP (bieżące wypełnianie rejestrów, kart kontroli itp.),
        13) Uczestniczenie w naradach roboczych i zebraniach z rodzicami,
        14) Wykonywanie innych poleceń dyrektora, związanych z organizacją pracy przedszkola.
        2. Zadania pomocy nauczyciela:
        1) Udział w przygotowaniu zajęć, pomoc nauczycielkom w czasie ich trwania
        i w innych sytuacjach tego wymagających,
        2) Pomoc dzieciom w rozbieraniu i ubieraniu się, w korzystaniu z toalety,
        3) Karmienie dzieci słabo jedzących,
        4) Opieka nad dziećmi w czasie spacerów i wycieczek,
        5) Udział w dekorowaniu sali zabaw i zajęć,
        6) Przestrzeganie przepisów BHP i P-POŻ. oraz Regulaminu Pracy,
        7) Wykonywanie innych poleceń dyrektora związanych z organizacją pracy przedszkola.
        3. Zadania robotnika do prac lekkich (woźnej oddziałowej):
        1) przestrzeganie ustalonego w przedszkolu czasu pracy i wykorzystywania go w sposób
        2) najbardziej efektywny,
        3) stosowanie się do poleceń dyrektora i intendenta,
        4) zgłaszanie i eliminowanie zagrożeń w budynku i na terenie przedszkola mogących spowodować wypadek,
        5) przestrzeganie regulaminu pracy,
        6) współpraca z nauczycielką grupy w organizowaniu opieki i wychowaniu dzieci,
        7) ustalanie z nauczycielką czasu wykonywania czynności porządkowych, aby nie było zakłóceń w prowadzeniu zajęć,
        8) sprawowanie doraźnej opieki nad dziećmi w czasie chwilowej, ważnej nieobecności nauczyciela w sali,
        9) towarzyszenie nauczycielowi podczas zabaw i zajęć z dziećmi, jeżeli w danym czasie nie wykonuje innych powierzonych zadań,
        10) towarzyszenie w spacerach, wyjściach poza teren przedszkola oraz w imprezach i uroczystościach grupowych,
        11) pobyt w sali w czasie wolnym od obowiązkowych zajęć,
        12) codzienne nienaganne utrzymywanie porządku w sali, łazience oraz dodatkowo w przydzielonych pomieszczeniach,
        13) wietrzenie sali i innych pomieszczeń, opróżnianie koszy na śmieci,
        14) pielęgnowanie roślin doniczkowych (podlewanie, mycie i przesadzanie),
        15) wykonywanie w okresie wakacji gruntownego porządkowania przydzielonych pomieszczeń oraz innych pomieszczeń i sprzętu w przedszkolu,
        16) okresowe mycie sprzętów, okien, drzwi, pranie firanek, mycie podłóg, lamp, zabawek w sali oraz w ogrodzie,
        17) odpowiednie zabezpieczanie przed dziećmi produktów chemicznych i środków sanitarnych,
        18) wykonywanie innych czynności zleconych przez dyrektora, wynikających z organizacji pracy i potrzeb przedszkola poleconych przez dyrektora lub intendenta,
        19) ścisła współpraca z nauczycielami, pomoc w przygotowaniu zajęć objętych ramowym rozkładem dnia, pomoc w sprzątaniu po zajęciach.
        4. Zadania kucharki i pomocy kuchennej:
        1) Uczestniczenie w planowaniu jadłospisów i przygotowywanie wg nich posiłków.
        2) Pobieranie z magazynu produktów spożywczych w ilościach przewidzianych recepturą i odpowiednie ich zabezpieczenie przed użyciem.
        3) Przestrzeganie zasad technologii i estetyki oraz przepisów sanitarno-higienicznych, dyscypliny pracy, bhp, i p-poż.
        4) Natychmiastowe zgłaszanie intendentce lub dyrektorowi przedszkola powstałych usterek oraz wszelkich nieprawidłowości stanowiących zagrożenie zdrowia lub życia.
        5) Dbanie o najwyższą jakość i smak posiłków oraz wydawanie ich o wyznaczonych godzinach.
        6) Uczestniczenie w zakupach dotyczących wyposażenia kuchni.
        7) Przygotowywanie i przechowywanie próbek pokarmowych zgodnie
        z obowiązującymi przepisami.
        8) Utrzymywanie wzorowej czystości na stanowisku pracy zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie instrukcjami.
        9) Bieżące wypełnianie dokumentacji HACCP (rejestry, karty kontroli itp.).
        10) Dbałość o mienie przedszkola, prawidłowe wykorzystywanie maszyn, urządzeń i drobnego sprzętu, zgłaszanie ewentualnych usterek intendentce.
        11) Wykonywanie innych poleceń dyrektora związanych z organizacją pracy przedszkola.
        5. Zadania rzemieślnika:
        1) Codzienna kontrola zabezpieczenia przed pożarem, kradzieżą.
        2) Zapobieganie uszkodzeniu lub zniszczeniu mienia placówki.
        3) Podejmowanie doraźnych, niezbędnych środków dla zabezpieczenia przedszkola przed wadliwym funkcjonowaniem urządzeń. Zgłaszanie intendentowi lub dyrektorowi poważnych usterek.
        4) Wykonywanie drobnych napraw sprzętów, zabawek, urządzeń.
        5) Alarmowanie odpowiednich służb (pogotowie, policja, straż pożarna) oraz dyrektora przedszkola w przypadku zaistnienia stanu zagrożenia zdrowia, życia lub mienia.
        6) Kontrola terminowości wywozu śmieci i utrzymywanie śmietnika w czystości.
        7) Zamiatanie, grabienie liści, odśnieżanie, posypywanie piaskiem (zależnie od potrzeb) całego terenu wokół budynku i na zewnątrz ogrodzenia.
        8) Podlewanie i pielęgnacja roślin oraz systematyczne koszenie trawy w ogrodzie przedszkolnym.
        9) Podlewanie roślin doniczkowych oraz karmienie zwierząt w kącikach przyrody w soboty, niedziele, święta i wakacje.
        10) Wywieszanie flagi państwowej w dniach poprzedzających święta narodowe.
        11) Przestrzeganie przepisów bhp, p-poż. i dyscypliny pracy.
        12) Odpowiedzialność materialna za powierzony sprzęt, narzędzia i materiały. Oszczędne gospodarowanie nimi.
        13) Wykonywanie innych poleceń dyrektora związanych z organizacją pracy przedszkola.


        X. PRAWA I OBOWIĄZKI DZIECI

        § 34

        1. Do przedszkola uczęszczają w dzieci w wieku 3 – 6 lat.
        2. Dyrektor może wyrazić zgodę na uczęszczanie do przedszkola dziecka, które nie ukończyło 3 roku życia przyjmując tolerancję do 6 miesięcy.
        3. Dziecko, któremu odroczono rozpoczęcie spełniania obowiązku szkolnego, może uczęszczać do przedszkola do końca roku szkolnego w tym roku kalendarzowym, w którym ukończy 9 lat.

        § 35

        1. Dziecko w przedszkolu ma prawo do:
        1) Rozkładu zajęć w ciągu dnia, który jest zgodny z zasadami higieny i pracy umysłowej.
        2) Poszanowania godności osobistej oraz życzliwego i podmiotowego traktowania.
        3) Zapewnienia bezpieczeństwa i ochrony przed przemocą.
        4) Rozwijania zainteresowań, zdolności, talentów.
        5) Swobody wyrażania swych myśli i przekonań, o ile nie naruszają one dobra osobistego osób trzecich.
        6) Korzystania z pomocy doraźnej nauczyciela.
        7) Nietykalności osobistej.
        8) Bezpiecznych warunków pobytu w przedszkolu.
        9) Korzystania ze wszystkich pomieszczeń i urządzeń zgodnie z ich przeznaczeniem.
        10) Reprezentowania przedszkola w konkursach, przeglądach, zawodach.
        11) Zachowania tożsamości narodowej i religijnej.
        2. Dziecko w przedszkolu ma obowiązek:
        1) Podporządkować się zasadom współżycia przyjętym w grupie.
        2) Przestrzegać obowiązujących w przedszkolu regulaminów.
        3) Szanować mienie przedszkola, korzystać z wyposażenia, zabawek itp. z sposób zgodny z ich przeznaczeniem.
        4) Zachowywać się w sposób nie naruszający dobra innych osób.


        § 36

        1.Rodzice w przedszkolu mają prawo do:
        1)Zapoznania się z programem wychowania przedszkolnego dopuszczonym przez dyrektora dla grupy, w której edukację odbywa ich dziecko oraz z zadaniami wynikającymi z planów pracy w danym oddziale.
        2)Uzyskiwania na bieżąco rzetelnej informacji na temat swojego dziecka, w tym szczególnie jego rozwoju, potrzeb, możliwości, potencjału, zainteresowań.
        3)Uzyskania informacji o stanie gotowości szkolnej swojego dziecka, nie później niż do 30 kwietnia roku kalendarzowego, w którym dziecka ma rozpocząć naukę w szkole, aby mogli je w osiąganiu tej gotowości, odpowiednio do potrzeb, wspomagać.
        4)Uzyskiwania porad i wskazówek od nauczycieli w rozpoznawaniu przyczyn 
i trudności wychowawczych oraz doborze metod udzielania dziecku pomocy psychologiczno-pedagogicznej.
        5)Wyrażanie i przekazywania nauczycielowi oraz dyrektorowi wniosków z obserwacji 
i opinii na temat pracy przedszkola.
        6)Wyrażanie i przekazywania opinii na temat pracy przedszkola organowi prowadzącemu i organowi sprawującemu nadzór pedagogiczny.
        7)Aktywnego włączania się w życie przedszkola, współdecydowania w jego sprawach.
        8)Współuczestniczenia w organizowaniu wycieczek oraz imprez kulturalnych dla dzieci i rodziców.
        9)Współuczestniczenia w wybranych zajęciach organizowanych w przedszkolu.
        10)Współdecydowania w sprawach dotyczących współdziałania przedszkola z różnymi środowiskami, organizacjami i instytucjami, uznania ich za źródło istotnych wartości, na rzecz tworzenia warunków umożliwiających rozwój tożsamości dziecka.
        11)Kreowania, wspólnie z wymienionymi w pkt. 10 podmiotami, w tym szczególnie nauczycielami przedszkola, sytuacji prowadzących do poznania przez dziecko wartości i norm społecznych, których źródłem jest rodzina, grupa w przedszkolu, inne dorosłe osoby, w tym osoby starsze, oraz rozwijania zachowań wynikających 
z wartości możliwych do zrozumienia na tym etapie rozwoju.
        12)Wyrażania zgody na systematyczne powiększanie przez przedszkole realizowanych treści wychowawczych o nowe zagadnienia, wynikające z pojawienia się w otoczeniu dziecka zmian i zjawisk istotnych dla jego bezpieczeństwa i harmonijnego rozwoju.
        2.Do podstawowych obowiązków rodziców należy:
        1)Przestrzeganie niniejszego Statutu, respektowanie uchwał rady pedagogicznej i rady rodziców.
        2)Przyprowadzanie i odbieranie dziecka z przedszkola lub przez upoważnioną przez rodziców osobę pełnoletnią, zapewniającą dziecku pełne bezpieczeństwo.
        3)Terminowe uiszczanie opłat za pobyt i żywienie dziecka w przedszkolu.
        4)Informowanie o przyczynach nieobecności dziecka w przedszkolu, a w przypadku obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego usprawiedliwiania nieobecności dziecka na zajęciach.
        5)Niezwłoczne zawiadamianie o zatruciach pokarmowych i chorobach zakaźnych dziecka.
        6)Troska o fizyczny i duchowy rozwój dziecka oraz przygotowanie go do życia 
w społeczeństwie.
        7)Przestrzeganie czasu pracy przedszkola.
        8)Zapewnienie dziecku opieki we własnym zakresie podczas przerwy letniej. 
W szczególnych przypadkach, na wniosek rodziców, dyrektor może skierować dzieci do innych przedszkoli.
        3.Rodzice dziecka podlegającego obowiązkowi rocznego przygotowania przedszkolnego są zobowiązani:
        1)Dopełnić czynności związanych ze zgłoszeniem dziecka do przedszkola.
        2)Zapewnić regularne uczęszczanie dziecka na zajęcia.
        3)Współdziałać z nauczycielami celu osiągnięcia przez dziecko gotowości szkolnej, 
w tym szczególnie uczestniczyć w zebraniach, spotkaniach informacyjnych, warsztatach organizowanych dla rodziców.
        4)Zapewnić dziecku warunki do rozwoju i osiągnięcia optymalnego poziomu gotowości do podjęcia nauki w szkole.


        XI. POSTANOWIENIA KOŃCOWE

        § 37

        1. Przedszkole prowadzi i przechowuje dokumentację zgodnie z odrębnymi przepisami.
        2. Zasady prowadzenia przez przedszkole gospodarki finansowej i materiałowej określają odrębne przepisy.
        3. Obsługę finansowo – księgową przedszkola zapewnia Miejski Zespół Obsługi Placówek Oświatowych w Mysłowicach.
        1. Podstawą gospodarowania finansami w przedszkolu jest plan finansowy, którego projekt przygotowuje dyrektor placówki.
        2. W celu wspierania działalności statutowej przedszkola, przedszkole może współpracować z placówkami kultury i fundacjami.
        3. Zasady funkcjonowania w przedszkolu związków zawodowych regulują odrębne przepisy

        § 38

        1. Wszelkie regulaminy i procedura obowiązujące w przedszkolu nie mogą być sprzeczne z postanowieniami niniejszego statutu oraz obowiązującymi przepisami oświatowymi.

        § 39

        1. Zmiany w niniejszym statucie mogą być dokonywane przez radę przedszkola na podstawie propozycji rady pedagogicznej przedszkola.
        2. W przypadku, gdy rada przedszkola nie została powołana zmian w statucie dokonuje rada pedagogiczna przedszkola.
        3. Zmiana statutu następuje w formie uchwały.
        4. Statut oraz jego zmiany są przekazywane przez dyrektora do organu sprawującego nadzór pedagogiczny i organu prowadzącego.
        5. Trzecia nowelizacja statutu skutkuje opracowaniem jego tekstu jednolitego.
        6. Dyrektor niezwłocznie po opracowaniu tekstu jednolitego podaje go do publicznej wiadomości poprzez opublikowanie na stronie internetowej przedszkola.
        7. Statut Przedszkola wchodzi w życie z dniem podjęcia.

    • Logowanie